Metallica - mp3, videoklipy, noty, texty skladeb, historie, diskografie
 
Anketa
řetězy
Produkty Metallicy
Aktuální DVD (nadpis)
The Big Four DVD (Live From Sofia)
datum vydání: 1.11.2010
Aktuální kniha (nadpis)
Justice For All - pravda o skupině Metallica
řetězy
obsah

Historie kapely Metallica

80. léta - thrashmetalová éra

V roce 1981 bubeník Lars Ulrich zakládá metalovou kapelu - později nazvanou "Metallica". Metalová hudba mu přirostla k srdci hlavně kvůli skupinám jako Motörhead, či Iron Maiden. Poté, co Lars přijal Jamese Hetfielda, procházela kapela spoustou personálních změn. Metallicou si v tomto období prošel i Dave Mustaine, který byl však ze skupiny vyhozen kvůli nadměrné konzumaci alkoholu. Poprvé na sebe kapela upozornila písní "Hit the Lights", která se objevila na kompilaci "Metal Massacre". V červnu roku 1982 vychází demo "No Life 'Til Leather", které bylo rychlé, syrové, uřvané a překypující energií.

Metallica v roce 1983
zdroj obr.: ign.com (25.11.2011)

Sestava se ustálila v roce 1983 v tomto složení: James Hetfield - kytara, zpěv, Lars Ulrich - bicí, Kirk Hammet - sólová kytara a Cliff Burton - baskytara. V této sestavě kapela nahrává a vydává své debutové album, nazvané "Kill Em' All" (původní název byl "Metal Up Your Ass"). Tímto albem vznikl "Thrash metal", v té době ještě nazývaný "Power Metal". Každopádně deska byla nevídaným nářezem, který neměl obdoby. Členové si však zpočátku nebyli jisti, zda-li je James vhodným zpěvákem pro kapelu, jejímž primárním cílem je dobýt svět. L. Ulrich tedy lákal do skupiny Johna Bushe, o kterém tvrdil, že má nejlepší hlas. Bush však nabídku odmítl, jelikož v domovské kapele Armored Saint měl kamarády, zatímco kluky z Metallicy téměř neznal...

Roku 1984 spatřilo světlo světa album "Ride the Lightning". Rok stačil kapele na to, aby se z přímočarých, punkem nasáklých skladeb, přeorientovala na delší a vrstevnatější skladby. Album obsahuje první baladu kapely - krásnou "Fade to Black".

O 2 roky později vychází legendární album "Master of Puppets", které je považováno za přelomové, a mnozí kritici i fanoušci jej považují za nejlepší album Metallicy; bylo však zároveň posledním, na kterém byla slyšet basa Cliffa Burtona, který ve Švédsku umírá při autobusové nehodě († 27.9.1986). Koncem roku 1987 vychází vzpomínková sbírka videí nazvaná "Cliff Em' All", která nečekaně dosáhla platinových prodejů. Kapela ale plánuje ukončení činnosti...

Nakonec však přijímá basistu Jasona Newsteda a společně začínají nahrávat album "...And Justice For All", ke kterému natáčejí válečný klip "One". Ačkoli měla deska dosti rozporuplný zvuk, hned po vydání se umístila v hitparádě Top 10 Billboard a představila tak širokému publiku metalovou hudbu.

Metallica 1988
zdroj obr.: Metalopolis.net (25.11.2011)

V roce 1989 se kapela zúčastnila předávání cen Grammy, kde byli členové nominování v kategorii "Nejlepší metalové představení". Cenu však dostali "Jethro Tull", kteří již v té době byli za zenitem. Publikum ale s výsledkem příliš nesouhlasilo... Zadostiučení se však Metallice dostalo o rok později, kdy dostala cenu MTV Awards za videoklip "One".

90. léta - hledání nových cest

Roku 1991 je vydáno album "Metallica", zvané rovněž "Black Album" (kvůli černému obalu). Deska se hned po vydání dostává na první místo hitparády (hlavně díky hitům "Enter Sandman" a "Nothing Else Matters"). Naši hrdinové vtrhli do popového světa a stali se všeobecně známými. Koncem roku 1992 pak vyhráli další cenu Grammy, tentokrát za nejlepší metalovou skupinu. Whoopi Goldberg se zde snažila zparodovat Ulricha po tom, co zahráli hit "Enter Sandman"... Moc diváků se tomu však nesmálo... Pro koncertní podporu alba členové kapely vymysleli speciální tvar podia, zvaný Snake Pit = Hadí jáma (viz obrázek):

Metallica a její Snakepit
zdroj obr.: The Nightmarer: My Life Blog (25.11.2011)

Metallica 1996

O 6 let později kapela vydává kontroverzní rockové album "Load". V té době se rovněž nechali jednotliví členové ostříhat, což mnoho fanoušků bralo od skupiny jako podraz. Brali to, jako že se jejich miláčci vykašlali na metal a začali se hloupě přizpůsobovat trendům, což neměla kapela nikdy předtím zapotřebí. Zanedlouho vychází pokračování - "bráška" nazvaný "Reload".

zdroj obr.: Ian and Erik Dvan's Blog (25.11.2011)

V roce 1999 vydává Metallica živou nahrávku se symfonickým orchestrem ze San Francisca - "S and M".

Ačkoli Metallica vždy podporovala pirátské nahrávky z jejich koncertů, v roce 2000 kapela zažalovala společnost Napster za sdílení nových (nedokončených) písní, aniž by k tomu dostala souhlas. Spor mezi dvěma stranami skončil prohrou Napsteru, nakonec však došlo k mimosoudní dohodě a server již nabízel pouze placené služby.

Nové tisíciletí - návraty k metalovým počátkům

Na prahu nového tisíciletí Jason Newsted opouští kapelu - na metallica.blog.cz se můžete dočíst podrobnosti... V témže roce byla skupina časopisem Forbes označena za 18. nejmocnější celebritu světa, jejíž zisky za minulý rok dosahují 28 miliónů dolarů.

V roce 2003 vychází album "St. Anger", které nebylo příliš pozivitně přijato, hlavně kvůli "plechovému" zvuku bicích a absenci kytarových sól... Do kapely přichází baskytarista Robert Trujillo, jenž v minulosti hrál např. s Ozzy Osbournem, či v kapele Suicidal Tendencies.

Posledním počinem kapely je album zvané "Death Magnetic". Ačkoli je kritikou i fanoušky přijímán výrazně lépe než předchozí, kontroverzní St. Anger, určitě se nesetkává jen s pozitivními ohlasy. Album je totiž údajně obětí tkzv. "hlukové války", to znamená, že hlasitost zvuku je až příliš vysoká, což se negativně projevuje na zvukové kvalitě nahrávky...

Metallica v roce 2008 - Promo foto k desce Death Magnetic
zdroj obr.: Metalopolis.net (25.11.2011)

Roku 2010 vstoupila Metallica do síně slávy. Na slavnostní ceremonii se objevil i Jason Newsted. Cliffa Burtona zastoupil otec Ray Burton a tak jediný, kdo divákům mohl scházet, byl Dave Mustaine, jenž se z pracovních důvodů nezúčastnil...

Ačkoli je současným členů kapely již téměř 50 let, jejich živá vystoupení jsou opět plná dravé energie a nadšení a jejich koncertní výkony patří k nejlepším od začátku devadesátých let...

Metallica - turne 2007

Současnost

V současnosti kapela sklízí "úspěchy" své spolupráce s Lou Reedem.

Lou Reed

Desku s názvem "Lulu" nepřijali fanoušci Metallicy přliš kladně a podobně na tom zřejmě budou i Lou Reedovi příznivci.

Alba se za dva týdny ve Spojených státech prodalo okolo 16 000 kopií, což je oproti předchozí desce "Death Magnetic", které se za 3 dny prodalo 490 000 kusů, poměrně velký komerční propad. Hudební kritici k rozporuplnému projektu také nejsou příliš shovívaví... Album je téměř všemi recenzenty označeno za špatné.

zdroj obr.: theguardian (25.11.2011)

V příštím roce bychom se však měli dozvědět, zda-li se Metallice podaří opravit si stávající reputaci. Podmínky má k tomu kapela dobré, jelikož producentem připravovaného alba by měl být, stejně jako u minulé desky, uznávaný Rick Rubin.

Rick Rubin
zdroj obr.: theguardian (25.11.2011)
 
zapati