Metallica - mp3, videoklipy, noty, texty skladeb, historie, diskografie
řetězy
Produkty Metallicy
Aktuální DVD (nadpis)
The Big Four DVD (Live From Sofia)
datum vydání: 1.11.2010
Aktuální kniha (nadpis)
Justice For All - pravda o skupině Metallica
řetězy
obsah

Metallica (Black Album)

Obal desky Metallica
  • Celková stopáž: 62:16
  • Vydavatel: Elektra Records
  • Producent: Bob Rock, James Hetfield a Lars Ulrich 
  • Rok vydání: 1991
Pořadí Názvy písní Autorství Text Čas MP3
1 Enter Sandman  Hetfield/Ulrich/Hammett  Enter Sandman - Text vč. překladu (.rtf, 36kB) 5:32 Stáhnout Enter Sandman (MP3)
2 Sad But True Hetfield/Ulrich Sad But True - Text vč. překladu (.rtf, 40kB) 5:25 Stáhnout Sad But True (MP3)
3 Holier Than Thou Hetfield/Ulrich Holier Than Thou - Text(.rtf, 36kB) 3:48 Stáhnout Holier Than Thou (MP3)
4 The Unforgiven  Hetfield/Ulrich/Hammett  The Unforgiven - Text vč. překladu (.rtf, 40kB) 6:27 Stáhnout The Unforgiven (MP3)
5 Wherever I May Roam Hetfield/Ulrich Wherever I May Roam - Text (.rtf, 36kB) 6:44 Stáhnout Wherever I May Roam (MP3)
6 Don't Tread On Me Hetfield/Ulrich Don't Tread on Me - Text vč. překladu (.rtf, 36kB) 4:00  
7 Through The Never  Hetfield/Ulrich/Hammett  Through the Never - Text vč. překladu (.rtf, 36kB) 4:04  
8 Nothing Else Matters Hetfield/Ulrich Nothing Else Matters - Text vč. překladu (.rtf, 40kB) 6:29 Stáhnout Nothing Else Matters (MP3)
9 Of Wolf And Man  Hetfield/Ulrich/Hammett  Of Wolf and Man - Text vč. překladu (.rtf, 36kB) 4:17  
10 The God That Failed Hetfield/Ulrich The God that Failed - Text vč. překladu (.rtf, 40kB) 5:09  
11 My Friend Of Misery  Hetfield/Ulrich/Newsted  My Friend of Misery - Text vč. překladu (.rtf, 48kB) 6:50 Stáhnout My Friend Of Misery (MP3)
12 The Struggle Within Hetfield/Ulrich The Struggle Within - Text vč. překladu (.rtf, 40kB) 3:54 Stáhnout The Struggle Within (MP3)

Metallica chtěla na novém albu vytvořit hutný zvuk, který by na stadionech a velkých koncertních halách zněl bombasticky. Management kapelu přesvědčil, aby sáhla po osvědčeném producentovi Bobu Rockovi. Spolupráce však nebyla snadná, jelikož Metallica na každém předchozím albu byla zvyklá všechno dělat po svém a najednou je nějaký chlápek nutil, aby zjednodušili a zkrátili strukturu písní... James Hetfield byl navíc nucen brát "hodiny" od učitele zpěvu. Už nezpíval jen proto, že nikdo jiný z kapely nechtěl k mikrofonu, ale stal se respektovaným zpěvákem.

Úvodní "hitovka" "Enter Sandman" začíná akustickým intrem po vzoru thrashových kompozic, zahajujících předchozí alba. Píseň je však pomalejší a má hutnější sound. Text pojednává o snech a nočních můrách. "Sandman" v překladu znamená "Pán snů" (nikoli písečný muž). K této skladbě byl natočen druhý videoklip kapely, jenž byl odvysílán ještě před vydáním alba. Reakce kritiky byly různé, Metallica však byla ve stádiu, kdy sama určovala hudební trendy a nemusela se na nikoho ohlížet.
"Holier Than Thou","Through The Never" a "The Struggle Within" jsou posledními thrashovými zbytky z minulé tvorby.
K písni "The Unforgiven" byl natočen další videoklip. Oproti baladám na minulých albech byla tato jemnější a bez závěrečné metalové akcelerace. Skladba s westernovou atmosférou...
Druhá balada na desce - "Nothing Else Matters je největším hitem Metallicy. Díky této kompozici poprvé vznikla spolupráce kapely s Michaelem Kamenem a jeho smyčcovým orchestrem, která se pak naplno rozvinula na albu S and M. "Nothing Else Matters" je dodnes hrána v drtivé většině rádií ve světě i v ČR. A to měla původně tato skladba zůstat skryta před veřejností. James Hetfield ji totiž složil jen pro svoji manželku. Lars Ulrich ho však přesvědčil, aby ji, prostřednictvím kapely, zpřístupnil i fanouškům.
Píseň "The God that Failed" Hetfield věnoval své matce, jenž měla rakovinu, a přesto v silné křesťanské víře odmítala lékařskou péči a následně zemřela. Myslela si, že ji zachraní Bůh. Proto název písně zní "Bůh, který selhal".
"My Friend of Misery" je autorským příspěvkem Jasona Newsteda. Zde konečně naplno mohl ukázat světu své umění. Jeho basová linka je zde velice výrazná a hutná.

Názory kritiky byly rozporuplné; někteřé album označili jako průměrný heavy metal bez špetky originality, jiní však ocenili vývoj a únik z komplikovanosti skladeb na předchozí nahrávce "...And Justice For All".

Zástupy fanoušků však neskutečně rostly, Černé album se ihned po vydání umísťuje na první pozici v hitpárádě Billboard a zanedlouho získává dvojnásobnou platinu. Nakonec se ho po celém světě prodalo přes 20 miliónů kusů. Metallica se tedy dostává i k lidem, kteří nikdy předtím metal neposlouchali. Podařilo se jí tedy to, o co od začátku usilovala - dobýt svět.Pokračování příběhu:

předchozí albumnásledující album
zapati